Magia książki

Blog poświęcony dobrej książce

Nauka o tolerancji poprzez literaturę

Nauka o tolerancji poprzez literaturę

Książki z motywem LGBT od Tania Książka obecne są w twórczości pisarskiej od zarania dziejów. Pozwalają na zaznajomienie się z odczuciami i przeżyciami ludzi z tego środowiska, którzy nierzadko muszą zmagać się z brakiem akceptacji ze strony ogółu społeczeństwa. Wielu ludzi zmaga się z tym problemem, a dzięki przeczytaniu jednego z takich tekstów mogą poczuć, że nie są sami i nie jest to nic dziwnego. Książki z tym motywem mogą być idealnym prezentem zarówno dla młodszego jak i starszego pokolenia. Poniżej podane jest kilka pozycji, w których każdy znajdzie coś dla siebie:

  • “Tak to już jest” Frankel Laurie,
  • “Wymazać siebie” Conley Garrard”
  • “Dziwniejsza historia” Remigiusz Ryziński

Zrozum, nie zmieniaj

Jedną z godnych polecenia lektur jest “Tak to już jest” autorstwa Frankel Laurie. Pokazuje ona ogrom zmartwień i przeszkód wiążących się z wychowaniem transseksualnego dziecka. Nawet najbardziej kochająca rodzina ma swoje problemy. Rosie zawsze chciała mieć córkę, niestety natura obdarzyła ją synami. Pewnego dnia najmłodszy z nich oznajmia, że gdy dorośnie chce zostać dziewczynką. Rodzice chłopca okazują się być w tej sytuacji bardzo wspierający. Pytanie brzmi czy inni również zaakceptują go takim jakim jest. Autorka pokazuje nam życie osób transpłciowych i ich rodzin od wewnątrz. Pomaga lepiej zrozumieć z czym muszą się zmierzyć. Porusza i na długo pozostaje w pamięci odbiorcy.

Inny, nie znaczy gorszy

Ludzie o odmiennej orientacji postrzegani byli i niestety do tej pory są postrzegani jako osoby chore.To błędne stwierdzenie prowadziło do tego, że ludzie, którzy nie umieli tego zaakceptować, chcieli to “wyleczyć”. “Wymazać  siebie” jest książką napisaną przez Conleya Garrarda, zawierającą jego wspomnienia z okresu gdy miał dziewiętnaście lat. Po coming oucie, pod naciskiem ze strony rodziców, którzy nie mogli się z tym pogodzić, musiał rozpocząć  kontrowersyjną terapię, mającą za zadanie wyleczenie go z homoseksualizmu. Trafia do chrześcijańskiej organizacji, w której panuje zaostrzony rygor. Poprzez wyrzekanie się swojej seksualności i upokarzanie terapia ma sprawić, że chłopak zostanie wyleczony. Pozostaje jednak pytanie czy człowiek, który nie może być sobą jest szczęśliwy? Czy znęcanie się za odmienność można nazwać terapią? Utwór pisarza otwiera nam oczy na krzywdę niektórych ludzi ze środowiska LGBT i skłania do refleksji.

Trudne czasy

Odrzucenie od zawsze było dość częstym problemem, z którym trzeba było się zmierzyć. Odosobnienie i osamotnienie nie jest żadną nowością. Jednakże okazuje się, że mogło być gorzej. Remigiusz Reziński w powieści “Dziwniejsza historia” ukazuje gorzką prawdę na temat życia ludzi “innych’ w tzw. trudnych czasach. Homofobia w czasach okupacji była zjawiskiem powszechnym, nikt się nad tym nie zastanawiał.Poruszające historie grupy młodych ludzi, których łączyło wykluczenie, ze względu na swoją orientację, a było to jeszcze trudniejsze ze względu na czasy w jakich musieli żyć. Wciągająca powieść polskiego pisarza oddaje głos tym, którzy zmuszeni byli milczeć.

Ludzie zdjęcie utworzone przez drobotdean - pl.freepik.com

Tomek